//
Следи нѐ
To Top

СОН НА СЕКОЕ ДЕТЕ: Музеј на сладоледот во Њујорк (ВИДЕО)

Балони што се јадат, чоколадна сала, базен со разнобојни украси за јадење и декорации на колачи е понудата што на посетителите ќе има ја пониди Музејот на сладоледот во Њујорк, чие свечено отворање е закажано за денеска.

Музејот на сладоледот е долгогодишна фантазија на 24-годишниот основач Мерили Бан.

реклама

Турнејата низ музејот почнува со бесплатен сладолед, а продолжува со посета на собите исполнети со балони со хелиум што се јадат и го трансформираат гласот на посетителите.

Најголема атракција е големиот базен со 11.000 фунти вредни разнобојни јадења и декорации за колачи. Крај базенот стои натпис: „Замислете си желба и нурнете на сопствен ризик. Предупредување: Може да предизвика спонтана среќа“.

Во музејот се наоѓа и чоколадна сала, која е скриена со сатенската кафена завеса и каде се слуша музичкиот ремикс „Pure Imagination“. Во салата има фонтана со чоколадо, зрна какао по подот и големо чоколадно видео.

Посетата завршува на игралиште каде има лулашка во форма на сладолед, како и сладолед-сендвич нишалка за двајца, а посетителите можат да откријат кој вкус сладолед ним најмногу им одговара, благодарејќи на специјална апликација.

Музејот ќе работи само до 31 авуст во периодот од 11 до 15 часот, а билетот чини 18 долари за едно и 30 долари за две лица.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 29, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 29, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 29, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: