//
Следи нѐ
To Top

Американец скокнал од 7.600 метри висина без падобран

Американецот Лук Ејкинс скокна од авион од висина од 7.600 метри без падобран и стана прв падобранец кој безбедно падна во мрежа раширена на тлото.

Ејкинс кој работел и како каскадер по филмови, се подготвувал за тој потфат 18 месеци.

реклама

Во текот на слободниот пад достигнал брзина од 193 км/час, а скокот бил изведен синоќа во долината Сима во Калифорнија. Телевизијата Фокс го пренесуваше 2-минутниот скок во живо.

Откако безбедно падна во мрежата, Ејткинс рече: – Ова е неверојатно, јас речиси лебдам. Не можам ни да кажам се што сакав да кажам. Ова што се случи е извонредно.

Досега извршил 18.000 скокови со падобран, а во 30 наврати морал да употреби резервен падобран.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 31, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 31, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 31, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: