//
Следи нѐ
To Top

Покемоните во служба на американската изборна кампања

Изборните штабови на Хилари Клинтон и Доналд Трамп ја користат видео играта Покемон Го, која стана вистински светски феномен, за да привлечат нови избирачи, особено помладите.

– Овие играчи на Покемон штотуку се пријавија за изборите, објави неодамна на Твитер лидерот на демократите во Колорадо, Џо Макиелски, заедно со фотографија на две момчиња.

реклама

Клинтон неодамна изјави дека таа и нејзиниот изборен штаб сакаат да ја искористат популарноста на оваа игра за привлекување на избирачи.

– Не знам кој ја создаде играта „Покемон Го“, но се обидува да откријам како можеме да ја искористиме за да ги доведеме играчите до избирачките места, рече Клинтон во едно од своите обраќања до нацијата.

Играта Покемон Го за мобилни телефони, која ја произведе Ниантик Лабс во соработка со Нинтендо и неговиот огранок The Pokemon Company, ги поттикнува играчите на оваа игра да одат во потрага по виртуелни ликови кои се „сместени“ некаде во реалниот јавен простор.

Апликацијата е преземена повеќе од 75 милиони пати, мошне е популарна меѓу младите и со помош на неа може да се лоцираат други играчи.

Така изборниот штаб на Клинтон ги испраќа своите луѓе да ги посетуваат градските улици, парковите и други јавни места во потрага по љубители на играта, а нивна задача е барем на неколку минути да ги одвојат од мобилниот и потрагата по Покемон и да им помогнат да се впишат во избирачкиот список.

Кампањата на Трамп не заостанува во однос на овој тренд. Облакодерот „Трамп тауер“ во Њујорк е популарно место за играчите на Покемон Го, а минатата недела екипата на Трамп објави видеоснимка, на која Клинтон е прикажана како Покемон чудовиште со написот: „Не на маченичката Клинтон“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 2, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 2, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 2, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: