//
Следи нѐ
To Top

Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал

Холивудската ѕвезда Роберт де Ниро синоќа го отвори 22. Сараевски филмски фестивал (СФФ), за кој во својот говор истакна дека е „роден во мрачен и опасен период“.

Де Ниро ја прими наградата „Почесно срце на Сараево“ за животно дело пред околу 3.500 посетители на сцената на Летното кино Телемах-Металац, а наградата му ја врачи директорот на СФФ, Мирсад Пуриватра.

реклама

– Ќе го чувам „Срцето на Сараево“ и ќе го паметам овој град со задоволство, бидејќи нема многу градови во светот кои биле храбри и покажале срце кога било најпотребно во најтешките моменти, порача светскиот актер.

Де Ниро пред отворањето на фестивалот прошетал по „црвениот килим“ и делел автограми.

– Среќен сум што сум тука. Чест ми е што сум повикан. Без заинтересиран да дојдам овде. Ме прашаа повеќе пати и јас ветив дека ќе дојдам. Ги донесов и своите две деца, зошто сакав да го доживеат ова со мене, истакна славниот глумец.

На годинешниот СФФ, кој трае од 12 до 20 август, во рамки на 18 фестивалски програми, ќе бидат прикажани 223 филмови од 61 држава.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: