Следи нѐ
To Top

Таксистите во Њујорк не мора да знаат англиски јазик

Таксистите од Њујорк повеќе не мора да знаат англиски јазик, соопштија градските власти.

Градскиот совет најави промена на досегашното правило кое важеше за полагање на испит за таксистите. Испитите ќе бидат полагани на неколку странски јазици, а примарна причина за таквата одлука е желбата на властите на Њујорк да им пружат поголеми можности за вработување мигранти.

Статистички гледано, таксистите во Њујорк потекнуваат од 167 држави, а само четири отсто од нив родени се во САД.

Најголем број таксисти во Њујорк се од Пакистан и од Бангладеш.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2016
 • Осум правила за уживање во кафето

  Уживателите на кафето секојдневно се соочувуаат совети и мудрувања околу тоа – дали кофеинот е штетен или полезен.

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2016
 • Руски научници од јаглен направиле злато

  Научници од руската Амурска Област по долгогодишни истражувања успеале да дојдат до заклучок дека е можно од искористен јаглен да се...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.