//
Следи нѐ
To Top

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ИТАЛИЈА: Најмалку 21 загинат

Бројот на загинати лица во силниот земјотрес што го погоди централниот дел на Италија се искачи на 21, јавија локалните медиуми.

Најмалку десет луѓе загинале во Акумолија, пет во Аматриче и шест во Пескара.

реклама

Италијанскиот премиер Матео Ренци на Твитер напиша дека властите се во контакт со локални официјални лица од погодените зони и оти им е испратена дополнителна помош.

– Моето место веќе не постои, единствено слушаме гласови од под урнатините, изјави градоначалникот на Аматриче, Серџо Порици.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: