//
Следи нѐ
To Top

Екстремно кампирање на височина од 1.700 метри (ФОТО)

Околу стотина кампери ги расклопија своите шатори на работ од планината Лаоѓуен, во Кина, за да присуствуваат на неверојатниот призор на изгрејсонце.

Кампирањето на планината Лаоѓуен, во кинеската провинција Хенан, е едно од најекстремните, со оглед на фактот дека камперите спијат на раб од планината, на височина од 1.700 метри.

реклама

– Се наоѓаме на задната страна од планината, која не е ветровита и не е отворена за туристички обиколки, туку претставува релативно удобно место за камперите, вели Сју Леј, еден од организаторите на патувањето.

DCIM100MEDIADJI_0750.JPG

„Околу 22 часот почнаа да не опкружуваат „море од облаци“, кои тука беа се до следниот ден, до 17 часот. Неверојатно искуство, изгледаше како да се наоѓаме на средина од океанот, а планината е голем брод што плови.“

Поставената ограда ги штитела камперите во шаторите од можен пад, а организаторите поставиле и преносливи ортоми и батериски лампи. На местото на кампот, исто така, била достапна и интернет-конекција, така што камперите своите искуства веднаш ги споделувале на социјалните мрежи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 27, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 27, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 27, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: