//
Следи нѐ
To Top

Италијанците собраа шест милиони евра помош преку СМС пораки за настраданите во земјотресот

Италијанската служба за цивилна заштита собра над шест милиони евра од донации преку СМС пораки за настраданите од катастрофалниот земјотрес, кој пред три дена го погоди централниот дел на земјата.

Бројот за донации беше објавен на 24 август, на денот на земјотресот, во кој загинаа најмалку 290 луѓе, а стотици домови се разурнати во неколку области во централниот дел на Италија.

реклама

Службата за цивилна заштита соопшти дека нема да се прифаќаат донации во вид на прехранбени производи.

Освен државните органи, со собирање на средства за настраданите се занимаваат и невладините организации, како и медиумите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: