//
Следи нѐ
To Top

Џиновско „СОС“ ги спасило од пуст остров

Двојка била спасена од одалечен и ненаселен остров во Тихиот Океан, откако хеликоптер на американската морнарица го забележал нивното „СОС“ напишано на песокот.

Двојката го напуштила островот Вено на Микронезија на 17 август, а следниот ден требало да пристигнат на брегот на островот Татам, но не се појавиле. На 19 август била известена крајбрежната стража за нивното исчезнување, и почнала безуспеша потрага по нив.

реклама

Двојката била заробена на пустиот остров со ограничени резерви и без опрема за таква ситуација.

На 24 август еден брод забележал светла на островот и била известена морнарицата на САД, која ги лоцирала благодарение на тоа што на песокот напишале „СОС“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: