Следи нѐ
To Top

Џиновско „СОС“ ги спасило од пуст остров

Двојка била спасена од одалечен и ненаселен остров во Тихиот Океан, откако хеликоптер на американската морнарица го забележал нивното „СОС“ напишано на песокот.

Двојката го напуштила островот Вено на Микронезија на 17 август, а следниот ден требало да пристигнат на брегот на островот Татам, но не се појавиле. На 19 август била известена крајбрежната стража за нивното исчезнување, и почнала безуспеша потрага по нив.

Двојката била заробена на пустиот остров со ограничени резерви и без опрема за таква ситуација.

На 24 август еден брод забележал светла на островот и била известена морнарицата на САД, која ги лоцирала благодарение на тоа што на песокот напишале „СОС“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Бојата на 2017 година е светлозелената!

  Секоја година, од 2000 наваму, американскиот производител на индустриски бои, Пaнтон ја избира најмодерната боја за наредната година, па така, за следната...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
 • На повидок нова кралска венчавка?!

  Откако принцот Хари ги прекрши правилата на британското кралско семејство за да ја посети својата девојка Меган Маркл во Канада, се...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
 • Наместо брак десетгодишен договор за врска

  Во светот денес во просек повеќе од една третина од браковите завршуваат со развод, поради што експертите ги советуваат паровите наместо...

  Информативна Редакцијаавгуст 28, 2016
error: Содржината е заштитена со авторски права.