//
Следи нѐ
To Top

Езеро во Русија секој август станува розово (ФОТО)

Езерото Бурлинскоје во Алтаија во Сибир е специфично по тоа што секој август добива розова боја. Причина за тоа е зголемениот број на микроорганизми под името Артемиа салина, кои живеат во водата.

Но, овој феномен почнал да се појавува порано од претходните години поради зголемената температура и климатските промени. Ова езеро е најголем извор на сол во западниот дел на Сибир.

реклама

3764E2B000000578-3749142-image-a-103_1471617906422[1]

Како што пишува Siberian Times, руската царица Катарина Велика во свое време одбивала секаква сол, освен таа од езерото Бурлинскоје.

Пред да стане розево, сината боја на езерото преовладувала кога е сончево, а кога е облачно добивало сива боја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: