//
Следи нѐ
To Top

Езеро во Русија секој август станува розово (ФОТО)

Езерото Бурлинскоје во Алтаија во Сибир е специфично по тоа што секој август добива розова боја. Причина за тоа е зголемениот број на микроорганизми под името Артемиа салина, кои живеат во водата.

Но, овој феномен почнал да се појавува порано од претходните години поради зголемената температура и климатските промени. Ова езеро е најголем извор на сол во западниот дел на Сибир.

реклама

3764E2B000000578-3749142-image-a-103_1471617906422[1]

Како што пишува Siberian Times, руската царица Катарина Велика во свое време одбивала секаква сол, освен таа од езерото Бурлинскоје.

Пред да стане розево, сината боја на езерото преовладувала кога е сончево, а кога е облачно добивало сива боја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: