//
Следи нѐ
To Top

Кафуле од мраз во топлиот Кувајт

Minus 11 Ice Cofe, е кувајтски локал во кој се е направено од мраз.  Единствен е на повеќе начини: најголемo „ледено кафуле“ во светот, единствен таков вид во Персискиот Залив и влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Кафулето се наоѓа во познатата кула „Ал Тијарија“ висока 218,2 метра.

реклама

Во него се изградени од мраз реплики на камили, коњи, столици, маси, птици, змејови и други украси, а чашите во кои се послужуваат напитоците исто така се од мраз.

Посетителите издвојуваат 50 долари за влез при што е пресметан и пијалокот по желба, дозволено е фотографирање и допирање на скулптури од мраз, но посетата е ограничена на 45 минути.

„Minus Ice Cofe“ е посебно аткративен во земјата во која владее полупустиска клима.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 6, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 6, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 6, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: