//
Следи нѐ
To Top

Пилот на „Ер Азија“ пренел патници на погрешна дестинација

Авион на компанијата „Ер Азија“ заврши во Мелбурн место во Малезија, а грешката се случила на летот од Сиднеј кон Куала Лумпур.

Контролата на воздушниот сообраќај, според извештајот, во тој момент го следела авионот што заминувал од паралеланата писта и на тој начин не забележала дека дошло до грешка.

реклама

Екипажот во авионот за грешката го обвинува нивниот навигациски систем.

Истрагата покажа дека секој обид за рестартирање на навигацискиот систем само ја продлабочувал грешката и го преплавил системот на конторла во авионот.

Во вакви ситуации авионот нормално би се свртел и би се вратил, но со оглед на лошото време во Сиднеј тој морал да слета во Мелбурн, град што се наоѓа на сосема спротивната страна и на континент од саканата дестинација.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 8, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: