//
Следи нѐ
To Top

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“.

Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи дека тоа би можело да помогне во проценката на ризикот од земјотреси.

реклама

Во студијата се наведува дека не треба да се занемари влијанието на Месечината и Сонцето, како ни Земјината гравитација во случај на потенцијални потреси.

– Ние утврдивме дека постои врска меѓу плима и осека за зачестеноста и интензитетот на земјотресите, изјави научникот Сатоши Иде од Универзитетот во Токио.

Иде рече дека некои најголеми земјотреси во последните 20 годни се случиле за време на плима.

Научниците направиле листа од најсилните земјотреси кои се случиле за време на плима и осека, вклучувајќи го земјотресот на индонезискиот остров Суматра на 26 декември 2004 година во кое настрадале 220.000 луѓе, како и оној во Чиле во 2010 година  во кој загинаа повеќе од 520 лица.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: