//
Следи нѐ
To Top

САД: Му се насмевна среќата на дедото кој продаваше сладолед за да преживее

Добрите луѓе од целиот свет собраа 115.000 долари за 89-годишен дедо, кого жителите на Литл Вилиџ во Чикаго го гледаа секој ден како ја влече количка со сладолед.

Подгрбавен, дедото Фиденцио Санчез секое утро одел „на работа“ во исто време. Од тоа го прехранувал семејството. И покрај тешката ситуација и лошата здравствена состојба, никогаш не просел.

реклама

Џоел Сервантес Масиас рече дека неговото срце се скршило кога го видел тоа, бидејќи луѓето во тие години би требало да уживаат во пензијата. Тој го фотографираше и го постави на Фејсбук: Јас го почитувам овој човек најмногу. Пред да оди дома, Масиас купил 20 палети од него и му платил 50 долари.

Откако фотографијата ја виделе стотици луѓе одлучил да започне кампања преку Gofundme страницата и со помош на пријателите и добрите луѓе собрани се 115.000 долари.

Дедото Санчез со години продавал сладолед и заработувал максимално 60 долари дневно. Иако пред два месеци отиде во пензија, тој морал да се врати на работа затоа што едната ќерка му починала, а сопругата се разболела.

Тој беше пресреќен и длабоко трогнат од донацијата. Тој се заблагодари на сите и  рече дека сепак ќе продолжи да работи. Дел од парите тој планира да ги донира на црквите во Мексико, да плати сметки и  остатокот да го подели со внуците.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 13, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: