//
Следи нѐ
To Top

„Игра на тронови“ стана најнаградена серија

„Игра на тронови“ ја освои наградата Еми втора година по ред, со што стана најнаградена ТВ серија, емитувана во ударни термини.

„Veep“ е прогласена за најдобра комедија, а нејзината ѕвезда, Џулија Луис Драјфус освои шест Еми како најдобра актерка во тој жанр.

реклама

Џефри Тамбор е најдобар актер за улогата во „Транспарент“, негова втора Еми награда.

Во силна конкуренција, за најдобри драмски улоги Еми освои Рами Малек за улогата „Мр.Робот“ и Татјана Маслејн за „Орфан Блек“.

„Игра на тронови“ е снимена по романот на Џорџ Мартин, и освои вкупно 12 награди со што стана најнаградена серија досега.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: