//
Следи нѐ
To Top

Газирани пијалоци никогаш не треба да се конзумираат во мали голтки

Засладени пијалоци како што се лимонадата и енергетските и газираните напитоци ги оштетуваат забите, особено ако се конзумираат во мали голтки подолго време.

– Ако можете испијете ја целата содржина од чашата наеднаш, советува Дирк Кроп од групата „ПроДент“, која води кампања чија цел е унапредување на орална хигиена.

реклама

– Засладените напитоци предизвикуваат повеќе штета на забите кога на нив се задржуваат подолго време. Поради тоа би можело да биде корисно по малите голтки испиени лимонада, енергетски пијалок или сличен напиток, да се напиете малку вода, вели Кроп.

Бактериите во забната шуплина живеат од шеќери, кои ги соддржат споменатите пијалоци.

Со раскинувањето на молекулите на шеќерот се ослободуваат киселини кои ја напаѓаат забната глеѓ и влијаат на формирање на кариес. Колку подолго засладени пијалоци се во устата, толку е поголема опасноста киселините да предизвикаат кариес.

Научниците предупредуваат и дека забите не треба да се четкаат половина до еден час по пиењето на газирани пијалоци, лимонада или енергетски напиток.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 21, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 21, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 21, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: