Следи нѐ
To Top

Студено со засилен ветер од северозападен правец

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста, a во крајните западни делови можен е краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен повремено и силен ветер од северозападен правец кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието и во источните делови на земјата.

Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 13 до 22 степени.

реклама

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до шест, а дневната ќе се искачи до 16 степени.

Под влијание на студена воздушна маса од север времето во нашава земја ќе биде променливо облачно и релативно студено за овој период од годината со повремен слаб дожд особено во западните планински предели.

В петок ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, но кон крајот на денот и преку ноќта се очекува врнежите да бидат обилни.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.