//
Следи нѐ
To Top

ТУРИСТИЧКИ БУМ ВО ЧЕРНОБИЛ: Ноќ мината во „Градот на духови“ чини 300 евра

Зоната на самракот од пред 30 години денеска претставува туристичка атракција. 

Во април 1986 година експлодира реактор четири во чернобилската нуклеарна електрана, испуштајќи големи количества радиоактивни хемикалии во воздухот, кои загадија милиони квадратни километри.

реклама

Околу 50.000 жители од блискиот град Припјат, кои советските власти го изградиле за работниците во електраната, мораше да се исели во рок од два дена.

На местото на експлозијата загинаа 30 лица, а уште неколку илјади од последица на зрачењето.

Припјат денеска е безбеден град, но Градот на духовите го посетуваат само туристите. Во областа, меѓутоа, не е можно да се влезе туку така, па за претстој Ви е потребна дозвола од владата.

Во Киев веќе неколку години „цутат“ туристичките аранжмани во кои се нудат еднодневни посети на Чернобил и Припјат, а по желба таму може и да се преноќи.

Цените се „лути“, па најевтината тура од Киев чини околу 67 евра, а поскапите и за повеќе од 306 евра.

Поскапи се секако, соло турите и оние на англиски, а попуст се добива на групни, како и тури на руски.

Истотака, не мора да се грижите дали ќе си змаинете озрачени, бидејќи на крајот од секоја посета се спроведува скрининг.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 7, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 7, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 7, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: