//
Следи нѐ
To Top

Британските министри не смеат да носат „Епл Воч“

На британските министри отсега им е забрането да носат „Епл Воч“ паметни часовници поради страв дека Русите би можеле да ги хакираат, пишува лондонски „Телеграф“.

Одлуката е донесена на седница на британската Влада. Претходно, употребата на мобилни телефони исто така беше забранета, потсетува изворот.

реклама

Од друга страна, познато е дека САД ги обвинуваат руските тајни служби дека стојат зад пробивањето на електронските преписки на Демократскиот национален конгрес.

Руските хакери, исто така, се сметаат за одговорни за онлајн ширење податоци за тестирање лекови врз некои олимпијци, наведуваат руските медиуми.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: