//
Следи нѐ
To Top

Зошто ролетните на авионските прозорци мора да бидат кренати при полетување и слетување?

Дали некогаш сте се запрашале зошто стјуардесите во авионите при полетувањето и слетувањето ги замолуваат патниците да ги кренат ролетните на авионските прозорци.

Причина за тоа не е убавиот поглед, туку безбедноста. Имено, во случај на несреќа, авионскиот екипаж има само 90 секунди да ги евакуира патниците. Со кренати ролетни во случај на несреќа тие полесно можат да ја проценат состојбата надвор од авионот, а воедно и од надвор може да се види што се случува во леталото.

реклама

– Кај тешките несреќи секоја секунда е важна. Затоа е многу важно екипажот да може да ја види состојбата надвор од авионот, за полесно да може да ја планира евакуацијата, која врата да се користи и слично, вели експертот за авиобезбедност Саран Удајакумар.

– Патниците се љубопитни, следат се околу себе, а нам секогаш добро ни доаѓаат и по уште некој пар очи. Тие веднаш често ги пријавуваат неправилностите кои ќе ги увидат, додава тој.

Со него се согласува и пилотот Кер Лоси, кој вели дека се случувало патници да пријатват техничка неправилност кои ја увиделе од прозорот.

Дејвид Робинсон, исто така експерт за авионска безбедност, објаснува дека кренатите ролетни се важни и поради видливоста и количеството на светлата во авионот во случај на евакуација.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: