//
Следи нѐ
To Top

Бурџ Калифа осветлена во розово

Фасадата на највисоката кула во светот Бурџ Калифа во Дубаи синоќа беше осветлена во розова боја по повод годишната светска кампања за борба против ракот на дојка.

Играта на светлата ќе бидат повторени и наредние два дена во текот на сите викенди во октомври, кои во светот се нарекуваат „розов октомври“, објави агенцијата за недвижности „Ермаар“ од Дубаи, која е промотор на иницијативата.

реклама

Посетителите на Бурџ Калифа, која стана виситнска туристичка атракција по отворањето во 2010 година, се поканети да се облечат во розова боја за да се изрази поддршката на кампањата.

Посетители во кафулаетот на платформа на 148-от кат ќе бидат во можност да се купат и чоколади од чија продажба во октовмри 0,25 евра ќе бидат наменети за Фонадацијата „Ал Џалила“, која е многу активна во борба против ракот на дојка.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: