//
Следи нѐ
To Top

ОВАА НОЌ НА ВЕШТЕРКИТЕ: Гости за ноќевање во замокот на Дракула првпат по 1948 година

Во замокот на Дракула во Романија во овогодишната Ноќ на вештерките, на заинтересирани посетители, првпат по 1948 година, ќе им биде овозможено да ноќеваат во оваа трансилванска тврдина.

Во замокот „Бран“ две лица ќе ноќеваат во ноќта меѓу 31 октомври и 1 ноември, благодарејќи на промотивната понуда на американскиот сајт Аирбнд, кој се занимава со резервации на туристички патувања.

реклама

Од учесниците на конкурсот се бараше „да го искористат нивниот вампирски дух“ и да замислат што би му рекле на грофот Дракула кога би го сретнале.

Добитниците на наградата ќе бидат соопштени денеска.

На гостите ќе им биде послужена вечера, а потоа ќе останат сами и ќе легнат во мртовечки сандаци обложени со сомот, токму како што според легендите правел и грофот Дракула.

Приказната за Дракула се поврзува со принцот Влад Тепеш, кој навистина живеел во 15. век и бил познат по својата суровост и крволочност при убиствата на неговите противници.

Замокот на Дракула е еден од главните туристички атракции во Романија, со повеќе од 630.000 посетители годишно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: