Следи нѐ
To Top

Во Турција неделно се снимаат и по 50 серии!

Турција е најголемиот извозник на телевизиски серии во светот по САД, изјави претседателот на Истанбулската трговска комора, Ибрахим Чаглар, на прес-конференцијата во Кан, во рамки на 32-то издание на Меѓунардониот саемот за телевизиски, видео, кабелски и сателитски филмови и програми.

Како што објави турскиот весник „Дејли Сабах“, Чаглар истакна дека во Турција неделно се снимаат по околу 50 телевизиски серии.

реклама

– Турција е втор најголем извозник на телевизиски серии во светот, по САД, истакна тој.

Според него, турските серии во моментов се емитуваат во повеќе од 100 земји ширум светот.

Лани од продажба на серии во странство, турските продуцентски куќи заработиле 350 милиони долари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Шоубиз

 • Почнува 21. Скопје филм фестивал

  Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“,...

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2016
 • Најавен четвртиот дел од филмската сага „хХх“

  Вин Дизел го најави четвртиот дел од акционата сага „хХх“, за којшто правата ги откупи продукциската куќа „Ејч Колектив“. реклама

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2016
 • Ева Лонгорија доби своја ѕвезда на Патеката на славните

  Актерката Ева Лонгорија доби ѕвездата на холивудската Патека на славните. Таа се појави на свеченоста во поодмината бременост, придружувана од нејзината пријателка, некогашна членка...

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.