//
Следи нѐ
To Top

Облачно со повремен дожд и засилен ветер

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремен дожд. Повеќе врнежи се очекуваат претпладне и кон крајот на денот во западните делови од земјава. Ќе дува умерен ветер, а наместа засилен ветер од југоисточен правец. Наместа особено во Пелагонија ќе се засилува и се очекува да достигне до околу 70 км/час.

Утринската температура ќе се движи од четири до 11, а дневната од 10 до 16 степени.

реклама

Во Скопје ќе биде променливо облачно и релативно свежо време со повремен слаб дожд, особено предпладне.

Температурата ќе се движи од девет до 15 степени.

Повремени локални врнежи од дожд ќе има в сабота особено во западните делови од земјава. А од недела до среда следува период на стабилно, суво и потопло време. Потоа, од четврток повторно се очекуваат врнежи од дожд и опаѓање на температурата на воздухот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: