//
Следи нѐ
To Top

ЗА СИТЕ НА ДИЕТА: Фотографирањето на храната помага при слабеење

Експертите за проблемите со исхраната веќе некое време советуваат водење на дневник на исхрана, во кој ќе забележувате се што ќе изедете во еден ден.

Сега мобилната апликација тоа може да го направи полесно. Ваше е само да ја фотографирате храната, а апликацијата за пресметување на калории ви помага да знаете што се сте внеле.

реклама

Дневникот на исхраната е корисен за да се следи дневното внесување на храна, но на многу луѓе им е заморно да запишуваат се што јадат.

Тој проблем го реши мобилната апликација „Lose it!” која воведе нова функција „Snap it!”. Функцијата ви овозможува да го фотографирате тоа што го јадете, а потоа таа ја пресметува нутритивната вредност на калориите.

Апликацијата не може да препознае детали, на пример дали оброкот кој го готвите е со растително или маслиново масло или дали оризот е бел или темен, па така деталите мора да ги внесувате рачно.

Досегашните истражувања покажаа дека обично мислиме дека јадеме помалку отколку што навистина јадеме. Апликацијата е корисна и затоа што ни помага да имаме поточен приказ на дневното внесување на храната.

Истражувањето на американскиот Национален институт за здравје утврди дека речиси 73 отсто луѓе кои ја користеле апликацијата постигнале клинички значајно губење на тежината.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 23, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 23, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 23, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: