//
Следи нѐ
To Top

ВО НОВАТА 2017 ГОДИНА: Хит дестинации за вашиот одмор идната година

За оние кои уште од сега размислуваат за годишниот одмор следната година, страницата LonelyPlanet.com објави топ дестинации, кои вредат да се посетат. 

Оваа туристичка компанија објави листа со места кои треба да се посетат во 2017 година, на која предводи Канада, а по неа следи Колумбија. Најголема вредност има Непал, а можност за авантура ќе добиете со патување во Северен Велс.

реклама

Овогодишните експерти, кои ја составувале листата сметаат дека Канада е најдобра земја за посета следната година, благодарение на своите прекрасни пејсажи, љубезните домаќини, слабиот канадски долар и храната. Канада следната година го слави 150. роденден, со голем број настани предвидени за прославата.

Колумбија е на второ место благодарение на богатството на културата, природата и гостопримството. Експертите од LonelyPlanet.com велат дека во земјата со години имало граѓанска војна, која оставила богата историја.

Финска го зазеде третото место со серија случувања планирани за стогодишнината на земјата следната година, вклучувајќи концерти на отворено, кулинарски искуства и вечери со сауна.

Експертите препорачуваат и посета на Мачу Пикчу пред лансирањето на жичарницата Чогегирао.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 27, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: