//
Следи нѐ
To Top

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

– На крајот ситуацијата не е толку катастрофална како што мислевме на почетокот, со оглед на интензитет на потресите, изјави тој на прес-конференција во Риети. – Неколкумина повредени и многу паника, објасни Курчио.

реклама

Неколку повредени лица биле пренесени со амбулантни возила во итни оддели на болници во регионот и неколку десетици луѓе заминале сами да побараат лекарска помош поради повреди или лошење.

„Сакам да им се заблагодарам на оние кои работат на дождот во погодените од земјотресот зони. Цела Италија ги прегрнува силно луѓето кои повторно настрадаа”, напиша синоќа на Твитер, италијанскиот премиер Матео Ренци.

Серија земјотреси ја погодија синоќа централна Италија, уривајќи цркви и згради, иницирајќи прекин во снабдувањето со елекстрична енергија и предизвикувајќи голема паника на жителите на ова подрачје, само два месеци откако истото беше погодено од силен змејотрес, во кој загинаа речиси 300 лица.

Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала. Вториот беше осум пати посилен, со магнитуда од 6,1 степени, соопшти американскиот Геолошки завод. Со оглед на тоа дека повеќето жители веќе биле надвор на улиците со намера под отворено небо да ја минат ноќта, два часа подоцна, кога удри вториот земјотрес, тие биле надвор од своите домови, со што веројатно се спасени многу животи, соопштија официјални лица.

Сеизмолошките служби соопштија дека првиот потрес бил регистриран со епицентар 60 километри источно од Перуџа, на длабочина од девет километри под површината на земјата, а вториот близу Вишо, на 170 километри североисточно од Рим, на длабочина од 10 километри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: