//
Следи нѐ
To Top

Најдолг непрекинат лет на патнички авион во светот (ФОТО)

Авиокомпанијата „Ер Индија“ го воведе најдолгиот непрекинат лет на светот, кој ги поврзува Њу Делхи и Сан Франциско, преку Тихиот Океан, објави весникот „Тајмс оф Индија“. 

За време на летот, кој трае 14,5 часа, авионите минуваат по 15.300 километри, а тоа што е најимпресивно е што „Ер Индија“ со новата линија успеа да ја скрати досегашната рута, што минуваше преку Атланскиот Океан со слетување, за 1.400 километри, со што и самото време за патување е пократко за околу два часа.

реклама

Оваа рутата ќе остане најдол непрекинат лет на светот се додека компанијата „Сингапур Ерлајнз“ по две години не го воведе најавениот директен лет меѓу Сингапур и Њујорк. Пилотите тогаш за 19 часа ќе минуваат 16.496 километри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 28, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: