//
Следи нѐ
To Top

Најдолг непрекинат лет на патнички авион во светот (ФОТО)

Авиокомпанијата „Ер Индија“ го воведе најдолгиот непрекинат лет на светот, кој ги поврзува Њу Делхи и Сан Франциско, преку Тихиот Океан, објави весникот „Тајмс оф Индија“. 

За време на летот, кој трае 14,5 часа, авионите минуваат по 15.300 километри, а тоа што е најимпресивно е што „Ер Индија“ со новата линија успеа да ја скрати досегашната рута, што минуваше преку Атланскиот Океан со слетување, за 1.400 километри, со што и самото време за патување е пократко за околу два часа.

реклама

Оваа рутата ќе остане најдол непрекинат лет на светот се додека компанијата „Сингапур Ерлајнз“ по две години не го воведе најавениот директен лет меѓу Сингапур и Њујорк. Пилотите тогаш за 19 часа ќе минуваат 16.496 километри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: