//
Следи нѐ
To Top

Во пожар сериозно оштетен најстариот хотел во Англија

Во пожар во англискиот град Ексетер сериозно е оштетен хотелот „Ројал Кларенс“, изграден во 1769 година, кој се смета за најстар хотел во Англија.

Како што јавија британските медиуми, пожарот избувнал синоќа, а пожарникарите друи утрово успеале целосно да го изгаснат огнот.

реклама

Историчарот од Универзитот во Ексетер, Тод Греј за Би-Би-Си изјави дека „Ројал Кларенс“, кој претходно се викал „Абод Екстер“, е првиот објект во Англија, кој официјакно е прогласен за хотел.

– Пред тоа постоеле само гостилници. Но, некои од нив го презеле новиот француски збор „хотел“ и почнале така да се нарекуваат. Во хотелите во тоа време престојувале оние кои сакале да покажат дека се од повиско ниво, вели Греј.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 30, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: