//
Следи нѐ
To Top

ХОТЕЛ МЕРИОТ ЦЕНТАР НА МОДАТА: Папаз со уникатна ревија на Моден викенд Скопје

„Враќање на антихеројот” е насловот на првата официјална есен-зима колекција на модното име „Папаз“ која беше презентирана на Моден викенд Скопје. Испровоциран од нетипичниот пристап за испиранција, дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски како појдовен го зема ликот на Медеја, од чиј карактер се материјализира цела колекција.

Богатата палета од квалитетни материјали обоени во беж нијанси, па се до потемни кафеави и црни тонови, прави секое парче облека да биде стилизирано и збогатено со раскошни текстури и суптилни детали. Женствената силуета сугерира на повеќе варијации на драпеа и елегатно модерни кроеви.

реклама
papaz-show_fotografija-na-maja-zlatevska_fwsk2016-7 papaz-show_fotografija-na-maja-zlatevska_fwsk2016-3 papaz-show_fotografija-na-maja-zlatevska_fwsk2016-4
<
>

– Темата за колекцијата неколку години беше заклучена во фиока, а активниот ангажман се случуваше во текот на цела оваа година. Кога се оди по план, квалитетот е неизбежен. Да се подготви еден ваков настан, колекција, ревија и се она што е зад сцената е вистински предизвик. Среќен сум што можам да се потпрам на своето искуство, а заедно со тимот на Моден викенд Скопје, со ревијата успеавме да допреме директно до љубителите на модата, вели Папаз.

Според него, совршениот лик за колекцијата е секоја несовршена личност која се спротивставува на толпата. Колекцијата се занимава со внатрешниот човечки изглед, кој го трансформира и бескомпромисно го прикажува онаков каков што е, храбар, незапирлив, неуништлив. Да се освои толпата и да се продолжи заедно со неа, вели, е херојство, но храбро да и се заврти грбот и без двоумење да се продолжи, е мисија на реткиот антихерој.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: