//
Следи нѐ
To Top

Париз по нападите го посетиле 1,8 милиони туристи помалку

Бројот на странските туристи во Париз по терористичките напади во неомври минатата година е намален за 1,8 милиони лица, изјави претседателот на Регионалниот туристички одбор, Фредерик Валету.

Тој прецизира дека во периодот јануари-октомври ова година Париз го посетиле 1,8 милиони туристи помалку во однос на лани истиот период.

реклама

Валету нагласи дека главниот град на Франција минатата година го посетиле 47 милиони лица, така што таа бројка оваа година е намалена за 8,1 отсто.

Тој истакна дека посебно е намален бројот на туристи од Јапонија и Кина, но и од Германија.

Валету рече дека намалувањето на бројот на туристите довело до загуба од околу милијарда евра, а ако овој тренд продолжи, финансиките загуби би можеле да достигнат и до 1,5 милиони евра.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: