//
Следи нѐ
To Top

Астронаутот Шејн Кимбро гласаше од Вселената

Американскиот астронаут Шејн Кимбро, кој се наоѓа во Вселената, гласаше на изборите за нов претседател на САД.

Со тоа тој се придружи на традицијата на гласање на космонаути додека претстојуваат над Земјата.

реклама

Кимбро се наоѓа во руската вселенска капсула Сојуз од 19 октомври, кога ја почна четиримесечната мисија со уште двајца руски астронаути.

Американските астронаути  можат да гласаат од Вселената од 1997 година, а првиот кој го искористи ова право беше Дејвид Волф.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 8, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: