//
Следи нѐ
To Top

ТЕСТИРАЈТЕ ЈА ВАШАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Најкраток тест од само три прашања

Когнитивен тест од само три прашања е оценет како најкраток тест за интелигенција во светот, а од него е јасно дека и наједноставниот проблем може да биде многу потешко да се реши, отколку што на прв поглед се чини.

Прашање број 1: Стап и топка чинат вкупно 1,10 фунти. Стапот чини една фунта повеќе отколку топката. Колку чини топката?

реклама

Прашање број 2: Ако на пет машини им се потребни пет минути за да направа пет беџеви, колку време им е потребно на 100 машини да направат 100 беџеви.

Прашање број 3: Во езеро дел од површината е покриено со лилјани. Секој ден таа површина двојно се зголемува. Ако се потребни 48 дена лилјаните да го покриат целото езеро, колку е потребно да биде прекриено половине езеро?

Решенијата кои луѓето најчесто ги нудат како одговори се:

1. десет пени (0,10 фунти)

2. сто минути

3. 24 дена

А, точните одговори гласат:

1. пет пени (0,05 фунти)

2. пет минути

3. 47 дена.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: