//
Следи нѐ
To Top

ВО МЕСЕЦОТ НА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ: Што треба да јадат мажите зиме

Мажите имаат потреба од повеќе протеини и масти, за да бидат силни, активни и посетите на лекар да ги сведат на минимум.

Сите сме луѓе, но мажите и жените сепак имаат различни потреби. Обата пола имаат различни вкусови и потреба од различни прехранбени производи, за да се чувствуваат здрави и да бидат во хармонија со духот и телото.

реклама

Синџерот ресторани „Фудпанда“ направи листа на јадења коишто најмногу му годат на машкото тело зиме. Тука пред се, се запазува превенцијата од висок крвен притисок, мозочен удар, висок холестерол и срцеви заболувања.

Дивиот лосос содржи омега 3 масни киселини кои помагаат во намалување на триглицеридите и штитат од срцево-артериски заболувања.

Мешункастите плодови не содржат нездрави масти и го намалуваат холестеролот во крвта.

Печурките содржат малку калории и се извор на калиум, состојка којашто помага во намалување на крвниот притисок и неутрализирање на негативните ефекти од вишокот натриум.

Компирите исто така содражт многу калиум, но и го повишуваат либидото.

Јајце – доволно е само едно на ден поради 15-те проценти витамин Б (лактофлавин) во него. Тоа е состојка што ја преобразува храната во енергија.

Млечен кајмак помага при апсорпција на хранливите материи кои ни се потребни.

Месо, посебно свинската кртина, всушност и не е толку штетна, колку што некои лекари велат. Но, треба да бидеме умерени и да не претеруваме. Една консумација седмично е доволно и доста полезно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: