Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВО МЕСЕЦОТ НА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ: Што треба да јадат мажите зиме

Магазин

ВО МЕСЕЦОТ НА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ: Што треба да јадат мажите зиме

Мажите имаат потреба од повеќе протеини и масти, за да бидат силни, активни и посетите на лекар да ги сведат на минимум.

Сите сме луѓе, но мажите и жените сепак имаат различни потреби. Обата пола имаат различни вкусови и потреба од различни прехранбени производи, за да се чувствуваат здрави и да бидат во хармонија со духот и телото.

Синџерот ресторани „Фудпанда“ направи листа на јадења коишто најмногу му годат на машкото тело зиме. Тука пред се, се запазува превенцијата од висок крвен притисок, мозочен удар, висок холестерол и срцеви заболувања.

Дивиот лосос содржи омега 3 масни киселини кои помагаат во намалување на триглицеридите и штитат од срцево-артериски заболувања.

Мешункастите плодови не содржат нездрави масти и го намалуваат холестеролот во крвта.

Печурките содржат малку калории и се извор на калиум, состојка којашто помага во намалување на крвниот притисок и неутрализирање на негативните ефекти од вишокот натриум.

Компирите исто така содражт многу калиум, но и го повишуваат либидото.

Јајце – доволно е само едно на ден поради 15-те проценти витамин Б (лактофлавин) во него. Тоа е состојка што ја преобразува храната во енергија.

Млечен кајмак помага при апсорпција на хранливите материи кои ни се потребни.

Месо, посебно свинската кртина, всушност и не е толку штетна, колку што некои лекари велат. Но, треба да бидеме умерени и да не претеруваме. Една консумација седмично е доволно и доста полезно.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.