//
Следи нѐ
To Top

Ова се најбезбедните земји за живеење во светот

Институтот Легатум во Лондон спроведе големо истражување за да утврди кои се најпросперитетните и најбезбедните земји во светот.

Количината на парите, кои една држава ги поседува секогаш е клучен фактор во мерењето на просперитетот, но во ова истражување се земаат предвид и други фактори, како безбедност и заштита.

реклама

Вклучени се податоци, кои се однесуваат на 149 земји и направено е темелно рангирање врз основа на националната безбедност на наведените земји и личната безбедност на жителите на оваа земја.

Според резултатите, ова се 23 најбезбедни земји во светот:

23. Словачка

22. Канада

21. Полска

20. Австралија

19. Нов Зеланд

18. Финска

17. Малта

16. Ирска

15. Шпанија

14. Словенија

13. Велика Британија

12. Холандија

11. Хонгконг

10. Шведска

9. Австрија

8. Швајцарија

7. Германија

6. Норвешка

5. Данска

4. Исланд

3. Јапонија

2. Луксембург

1. Сингапур

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: