Следи нѐ
To Top

Вардар го победи европскиот шампион Киелце

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар попладнево во мечот на колот од ЕХФ Лигата на шампионите го победија европскиот првак Киелце со 40:34, полувреме 18:18.

Во целосно исполнетата сала во СЦ „Јане Сандански“ двете екипи се менуваа во водство во првиот дел. Вардар имаше серија од 5-0 и највискои 9:6, а Килеце претходно водеше 6:4 по серијата од 4-0. По 14:14 ниту една екипа до 24:24 немаше поголемо водство од еден гол, а резултатот беше изедначен дури 14 пати.

реклама

Вардар се одлепи резултатски откако направи серија од 7-2, а потоа и од 6-2 и во финишот на дуелот ги имаше највискоките +9 (39:30).

Најефикасни кај Вардар беа: Игор Карачиќ со 9 голови, а по 8 постигнаа Тимур Дибиров и Алекс Душебаев, додека за Киелце Агинагалде беше стрелец на 8 голови.

Вардар следниот натпревар го игра на 17 ноември на гости кај второпласираниот тим во групата Рајн Некар Ловен.

Од 6.коло во Б групата останува вечерва да се одигра уште натпреварот Цеље – Сегед.

Табела: Вардар 10 бодови, Рајн-Некар 9, Киелце 8, Мешков Брест 6, Сегед 5, Цеље 3, Кристијанштад 3, ППД Загреб 2.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

 • Вардарци пристигнаа во Келн
  Вардарци пристигнаа во Келн

  Ракометарите на Вардар денеска пристигнаа во Келн каде викендов ќе ги играат натпреварите на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. реклама

  Информативна Редакцијаноември 13, 2016
 • Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата
  Вардар остана без трофеј, Ѓер ја одбрани титулата

  Ракометарките на Вардар беа поразени со минимални 27:26 од актуелниот европски првак Ѓер во финалето на Ф4 турнирот од Лигата на...

  Информативна Редакцијаноември 13, 2016
 • Вардар против Монпелје во полуфиналето на ЛШ
  Вардар против Монпелје во полуфиналето на ЛШ

  Екипата на европскиот ракометен шампион Вардар ќе игра против Монпелје во полуфиналето на овогодинешното издание на Лигата на шампионите, кое ќе...

  Информативна Редакцијаноември 13, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.