Следи нѐ
To Top

НАЈГОЛЕМА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 69 ГОДИНИ: Погледнете како се гледаше „супермесечината“ низ светот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Најсветлата и најголемата Месечина во последните 69 години го осветли небото ширум светот неделава. За набљудувачите на ѕвездите вистинско уживање, пренесува Дојче веле. 

Според астрономите, Месечината деновиве е поблиску до Земјата од било кога во последните седум децении. Од НАСА соопштија дека Месечината делува 14 проценти поголема, и 30 отсто посветла од вообичаено.

реклама

Денеска околу пладне по средноевропско време, Месечината ќе мине на 348,400 километри оддалеченост од земјината топка, што е за 35 илјади километри поблиску од вообичаено. Следната шанса да се види полна Месечина на толкава оддалеченост од Земјата ќе биде во 2034 година.

Погледнете како овој феномен изгледаше ширум светот:

supermoon gowrishankar-lakshminarayanan-034a9386_1479100226 36380746_303 36380728_303 36380710_303 36380692_303 36380672_303 36380654_303 36380559_303 36380541_303 36058178_303 https-%2f%2fblueprint-api-production-s3-amazonaws-com%2fuploads%2fcard%2fimage%2f283593%2fgettyimages-490323136
<
>

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.