Следи нѐ
To Top

Утрово најстудено во Маврово, Берово и Крушево

Маврово, Берово, Крушево, Ѓуриште, Тополчани, Крива Паланка, Лазарополе и Пожаране утрово имаа температури под нулата.

Во Маврово, како што информира УХМР, се измерени минус 7 степени, во Берово -5, во Крушево – 4, Ѓуриште и Тополчани -3, Крива Паланка, Лазарополе и Пожаране -2, во Штип, Виница, Струмица, Прилеп и Куманово нула, во Скопје, Битола, Охрид, Претор и Дебар еден,  Тетово 2, Демир Капија 3, Дојран 4 и Гевгелија 5.

реклама

Во текот на ноќта зголемена облачност имаше на крајот од ноќта на запад и северозапад. Утрово е претежно сончево на југоистокот од земјата. На повисоките места и вдолж Повардарието дува умерен северен ветер.

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Температурата ќе биде во интервал од 5 до 11 степени.

Во Скопје ќе биде умерено до значително облачно со слаб до умерен северен ветер и доста студено преку денот. Температурата до 6 степени.

До средината на работната  недела  ќе се задржи променливо облачно повремено со подолги  сончеви периоди. Во вторник на крајниот југозапад ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Во овој период ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер и утринските температури на повеќето места ќе бидат под нулата. Од четврток ќе започне да дува претежно југоисточен ветер, а температурите ќе бидат во постепен пораст. Изгледи за нови врнежи има за крајот на следниот викенд.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Идната недела снег и температури длабоко под нулата

  Времето утре ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и...

  Информативна Редакцијаноември 14, 2016
 • Десет сообракајќи во Скопје, еден загинат

  Едно лице загина, едно се здобило со тешки телесни повреди, а осум се полесно повредени во десет сообракајќни несреќи што се...

  Информативна Редакцијаноември 14, 2016
 • Облачно и суво со умерен ветер

  Времето денеска ќе биде претежно облачно и суво, со умерен југоисточен ветер. Во крајните јужни и северни планински делови, особено попладне, ќе...

  Информативна Редакцијаноември 14, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.