//
Следи нѐ
To Top

Данска добива вештачка скијачка патека на покрив од фабрика

Данска не е позната по ски спортовите. Во непосредна близина на Копенхаген постои само една и тоа многу кратка природна ски патека – Роскилде. Но, следната година главниот град ќе ја добие своја прва снежна атракција.

Покривот на една „зелена“ електрична централа ќе се претвори во кружна ски патека.

реклама

Електраната „Amagrer Bake“ што од отпад произведува електрична енергија  ќе ја добие најдолгата вештачка ски патека во светот.

Патеката долга 440 метри ќе има четири нивоа, а најтешкиот спуст под агол од 45 степени ќе биде долг 180 метри.

Фабриката согорува околу 400.000 тони отпад годишно, што, пак, обезбедува доволно енергија за 60.000 домови, а единствен „отпад“ во овој процес е чистата вода.

Процесот на изградба почна во 2013 година, а фабриката ќе биде отворена на 1 декември.

Кружната ски патека на нејзиниот покрив е дело на данските архитектури од „Brajke Ingels grupe“, кои се прославија со револуцинерните архитектонски концепти низ целиот свет.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: