//
Следи нѐ
To Top

ЗА СИТЕ КОИ ПАТУВААТ ПРЕКУ ОКЕАНОТ: Од Лондон до Њујорк за само три часа? (ВИДЕО)

Ричард Бренсон, основач и директор на компанијата „Вирџин“, претстави прототип на новото суперсонично летало, со кое патниците би можеле од Лондон до Њујорк да стигнат за само три часа и 15 минути. 

Авионот ХБ-1 кој во меѓувреме стекна прекар „Бејби бум“, ќе биде најбрзото цивилно летало кое некогаш е произведено.

реклама

Леталото ќе се движи со брзина од 2.2 маха, што е десет отсто побрзо од Конкордот, кој леташе со брзина од два маха, пишува „Индепендент“.

Новите авиони ќе превезуваат околу 40 патници, а првиот комерцијален лет се планира за 2023 година.

Субсоничното тесирање на леталото ќе биде извршено на подрачје источно од Денвер во Колорадо, додека суперсоничните тестирања ќе се спроведуваат во близина на воздухопловната база Едвардс во Јужна Калифорнија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: