Следи нѐ
To Top

ПРЕМИЕРА НА „КЛЕОПАТРА“: Примабалерината Мијалкова вечерва ќе го одбележи 25-годишниот јубилеј

Со балетскиот спектакл „Клеопатра“ вечер во Македонската опера и балет, примабалерината Александра Мијалкова ќе го одбележи 25-годишниот јубилеј од уметничката дејност. 

Кореограф на „Клеопатра“ е Василиј Медведев, музиката, која е специјално напишана за оваа претстава, е на литванката Нерија Голдберг, костимите и сценографијата на Павел Јураш, а Станислав Фечо е асистент на режија.

реклама

Носител на улогата на Марко Антоние во претставата е првенецот Бобан Ковачевски, Цезар е Васил Чичијашвили (Грузија), Октавија е Марија Кичевска Шокаровска, Змијата е Мими Поп Алексова Атанасовска, Октавијан – Киро Павлов и Аполодор – Дојчин Дочев од (Бугарија). За оваа претстава ангажиран е целиот ансамбл на балетот, хорот и операта.

Мијалкова изрази задоволство што има можност 25 – годишниот јубилеј да го круниса со едно грандиозно балетско дело и во улогата на „Клеопатра“.

– Беше предизвик повторно да работам со тимот на меѓународни реномирани уметници како што се кореографот Василиј Медведев чии претстави се играат во Бољшој театарот, Државниот театар Берлин, како и на многу други сцени во светот, Станислав Фечо, истакнат педагог, репетитор и кореограф, Павол Јураш познат по својата креативност и идејни решенија во претставите и композиторката Нерија Голдберг, чија музика е наменски напишана за балетот, рече на неодамнешната прес-конференција Мијалкова.

Клеопатра, главната хероина, последната царица на Египет, како што кажа примабалерината, со нејзината убавина, женственост, мистериозност е инспиративна, инвентивната кореографија која што е во неокласичен стил, стилски обликувана, изразена преку пластични движења. И овозможува да ја истакне мојата индивидуалност, креативност и танцов сензибилитет.

Кореографот Василиј Медведев од Русија рече дека на оваа претстава, како што кажа, секојдневно работат околу 400 луѓе и оти на сцената ќе има околу 150 луѓе, а музиката е специјално направена за „Клеопатра“.

– Како што Клеопатра триумфално влезе во Рим, нашата Клеопатра триумфално ќе влезе во Скопје, како наследничка на Александар Македонски, рече Медведев.

Претходно Медведев со Мијалкова работеше во претставата „Дамата со камелии“.

Премиерата на балетскиот спектакл Клеопатра беше закажан за 17 ноември, но поради технички причини одложена за вечер. Продадени се билетите и за следниот термин, а заинтересираноста за спектаклот, според МОБ, е голема.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

 • И Џекс Џоунс на „Охрид колинг“

  Една од најактуелните хаус ѕвезди во моментов, новиот хитмејкер JAX JONES на OHRID CALLING 2018, вечерта на Илинден, нa 02 август,...

  Информативна Редакцијаноември 19, 2016
 • Голема зумба забава овој викенд во „Миднајт“

  Немате план што да правите овој викенд? Ние ви предложуваме одлична забава и тоа „ЗУМБА“ забава, што ќе се случува овој...

  Информативна Редакцијаноември 19, 2016
 • Ноќ на убавина, слава, гламур!

  „Story awards Party“ е едно од најзначајните случувања во светот на шоу-бизнисот кој секој пат успева да ја оправда својата репутација...

  Информативна Редакцијаноември 19, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.