Следи нѐ
To Top

ДЕТСКИ ЕВРОСОНГ: И покрај одличниот настап на Мартија, Македонија на 12-то место (ВИДЕО)

На овогодишното издание на детската Евровизија, нашата земја го освои 12-тото место. Нашата претставничка Мартија Станојковиќ од Куманово со песната “Love will lead our way” не успеа да ја освои европската публика и жири, пренесува ТВ Пакет.

Од возрасното жири, успеавме да освоиме само 17 поени, додека победничката песна на Грузија освои 156 поени. Од детското жири освоивме нешто повеќе, вкупно 24 поени.

реклама

Инаку, ова е трета победа за Грузија во досегашните 14 години постоење на овој европски фестивал на детска песна. Таа победи во 2008 година, 2011 година и сега во 2016 година.

Најдобар пласман на Македонија било петтото место. Иако многумина веруваа дека оваа година ја имаме победничката песна, сепак тоа не се случи.

Поради забраната од ЗАМП за емитување на македонска музика, песната на Мартија не ја доби заслужената промоција во матичната земја. Гледачите на телевизија и слушателите на радио беа лишани од можноста да ја слушнат евровизиската песна на девојчето феномен. Покрај тоа, преносот на детската Евровизија не се вршеше на МТВ 1, туку на нејзиниот собраниски канал.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

 • И Џекс Џоунс на „Охрид колинг“

  Една од најактуелните хаус ѕвезди во моментов, новиот хитмејкер JAX JONES на OHRID CALLING 2018, вечерта на Илинден, нa 02 август,...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2016
 • Голема зумба забава овој викенд во „Миднајт“

  Немате план што да правите овој викенд? Ние ви предложуваме одлична забава и тоа „ЗУМБА“ забава, што ќе се случува овој...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2016
 • Ноќ на убавина, слава, гламур!

  „Story awards Party“ е едно од најзначајните случувања во светот на шоу-бизнисот кој секој пат успева да ја оправда својата репутација...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.