Следи нѐ
To Top

Фејсбук ја празни батеријата од мобилниот телефон

Текс ворлд зон направи истражување кое покажа дека Фејсбук апликацијата е главниот виновник за брзото празнење на батеријата на мобилниот телефон.

Истражувањето покажа дека по бришењето на Фејсбук апликацијата, векот на трењето на батеријата драстично се продолжува, а се подобруваат и перформансите на уредот, кој работи подобро и побрзо.

реклама

Исто така, ако се инсталира апликацијата Врапер и преку нејзе користите Фејсбук векот на траење на батеријата на вашиот мобилен телефон ќе се продолжи за 20 отсто, што е навистина голема разлика.

Причина што Фејсбукот троши големо количество „сок“ од вашата батерија е поради тоа што апликацијата секогаш работи во позадина и на тој начин секогаш од батеријата зема енергија. Слично е и со Воц ап.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Мобилни

 • Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера
  Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера

  Откако Huawei го објави импресивниот P20 Pro, телефоните со три камери на задниот панел ќе станат се попопуларни и ќе се...

  Информативна Редакцијаноември 22, 2016
 • Сони може да се откаже од паметните телефони
  Сони може да се откаже од паметните телефони

  Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата...

  Информативна Редакцијаноември 22, 2016
 • Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6
  Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6

  Компанијата Самсунг Електроникс го претстави својот најнов член на Галакси (Galaxy) семејството – паметниот телефон Самсунг Галакси Ј6 (Samsung Galaxy J6)....

  Информативна Редакцијаноември 22, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.