//
Следи нѐ
To Top

ЗАГАТКА КОЈА ГО ОСВОИ СВЕТОТ: На која страна се движи автобусот?

На интернет се шири нова загатка, која збуни многумина возрасни, но за разлика од нив, поголемиот број деца многу брзо ја решаваат мистеријата.

Станува збор за прашање „во која насока се движи автобусот на фотографијата“?

реклама

Авторите на загатката порачуваат дека ако сакате да ја решите ќе мора да почнете да размислувате како дете, затоа што 80 отсто од возрсните не успеала да одкатнат во која насока оди автобусот, додека децата ја решаваел дилемата за многу кус временски рок.

Размислете малку!

Едноставно е. Ја гледате ли вратата на автобусот? Не. Затоа што е од другата страна, односно од десната страна, како и на секој автобус кај нас. Возиме на десна стана, значи автобусот се наоѓа на десната страна на патот.

Ако вратата е од другата страна, каде е возачот? Во левиот дел на автобусот, напред и од спротивната страна на вратата и се доаѓа до заклучок дека автобусот оди кон лево.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 24, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 24, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 24, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: