//
Следи нѐ
To Top

Девет бизарни работи кои вашето тело ги прави, а вие не можете да ги спречите

Човековото тело е многу сложена „машина“ кое во целост тешко може да го разберат дури и експертите.

Меѓу другото, тоа е способно да се брани од различни „напади“ 24 часа дневно, со помош на различни одбрамбени механизми кои често дури не ги препознаваме како такви.

реклама

На овие девет работи кои вашето тело самоволно ги работи, вие обично не можете премногу да влијаете, но знаете ли зошто воопшто тоа се случува?

1. Прозевање – експертите велат дека човекот зева во ситуации кога нашиот мозок доживува „преоптоварување“, односно кога „ќе се прегрее“.  Зевањето придонесува за „ладење“.

2. Кивање – причини се алергени, микроби, прашина и други иританти напади, а кивањето е метод со кој чоечкото тело се ослободува од тоа „ѓубре“.

3. Протегнување – По будењето, а понекогаш и во текот на денот, телото автоматски посегнува по протегнување на мускулите, со цел да се подобрат циркулацијата и расположението.

4. Икање – икањето обично се јавува откако ќе се проголта преголемо парче од храната, набрзина се јаде некој оброк или поради прејадување, што го иритира пнеумогастричките нерви. Тоа директно влијае на желудникот и дијафрагмата, што резултира на икање.

5. Рефлексно движење додека тонете во сон – тоа движење е целосно рефлексно и многу чудно, како некој неочекувано да ве стресе со струја, но во прашање се спазми до кои доаѓа додека тонете во сон. Имено, наеднаш се успорува дишењето и пулсот, а мускулите се опуштаат. Мозокот тоа го доживува како потенцијална закана, па со рефлексни движења настојува да ве оддржи будни.

6. Збрчкана кожа на прстите – сите знаат дека ова се лучува кога кожата подолго време е изложена на поголемо количество влага, но помалку е познато дека телото така автоматски се обидува да спречи да не се лизнете. Кожата веднаш се прилагодува на новите, влажни услови со цел полесно би можеле да се фатите за мазната површина.

7. Губење на помнењето – тоа често се случува кај трауматични искуства. Тоа нашиот мозок не брани од непријатни сеќавања со бришење на она што би можело да ни наштети.

8. Ежење – човечкото тело се наежува за да го намали количеството на топлина која кожата ја отпушта низ порите, а се со цел полесно да се загрее.

9. Солзи – освен за заштита на мембраната на окото, експертите веруваат и дека солзите се и „емоционална одбрана“. Всушност, во однос на болката и стресот телото автоматски ги активира солзите за да се пренасочи вниманието од основната непријатност која се чувствува

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: