fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Седум најстудени места за живот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Uncategorized

Седум најстудени места за живот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Доколку се уште не сте се навикнале на студеното време може да ви помогне листата со места во светот, кои се многу постудено од нашите краеви.

Ојмајкон, Русија

Најстудено трајно населено место во светот е Ојмајкон, кое се наоѓа во истоимената долина во североисточна Русија. Просечната температура во текот на јануари изнесува минус 50 степени Целзиусови. Името на селото во превод значи „вода, која не смрзнува“, бидејќи во близина се наоѓаат термални извори. Во Ојмајкон живеат околу 500 жители. Претежно се греат на дрво и јаглен. Училиштата се затвораат само доколку температурата падне под минус 52 степени.

coldest-village-oymyakon-russia-amos-chaple-211

Верхојанск, Русија

Според податоците од 2002 година во ова гратче живеат 1.434 луѓе. Верхојанск се наоѓа во сибирското пространство, а властите уште пред Сталиновата ера таму ги протерувале политичките неистомиленици. Просечната температура во јануари изнесува 45 степени под нулата, а најстудената температура некогаш измерена е во 1892 година, кога живата на термометарот покажувала минус 67,7 степени.

verkhoyansk-russia1

Интернешенал фолс, Минесота

Интернешнл фолс е едно од најстудените места во САД. Се наоѓа на границата со Канада, а е дом на повеќе од шест илјади жители. Просечната температура во првиот мсец изнесува минус 19 степени.

img_03901

Фрејзер, Колорадо

Селото, кое е на три илјади метри надморска височина се наоѓа во близина на популарно скијалиште, а во него живеат 910 жители. Просечната годишна температура изнесува нула степени Целзиусови, а во јуни е и под нулата,

winter-park-colorado-early-season-snow-jpeg1

Јакутск, Русија

Уште во септември се почнува пополека да смрзнува, а ситуацијата е таква се до март. Во јануари просечната темепратура изнесува 36 степени под нулата, но околу 200 илјади жители со текот на времето се навикнале на оваа клима. На пример, градот има голем број театри, музеи, па дури и зоолошка градина, во која веројатни најмногу уживаат поларните мечки.

yakutsk-winter-wat_3580436k1

Хел, Норвешка

Ова место стана мошне познато, благодарение на своето име. Во „Пеколот“ доаѓаат голем број туристи само за да се сликаат покрај написот на кој пишува „Hell“, но повеќето сепак пристигнуваат кога ќе се стопли. Од декември до март таму владејат мразот и снегот, така што Хел е поповолен за пингвини, отколку за луѓе.

article-2535709-1a7d371000000578-703_964x5311

Улан Батор

Улан Батор во Монголија се смета за најстудениот главен град на светот. Се наоѓа во монголските степи на околу 1.300 метри надморска височина. Во јануари температурата достигнува до минус 16 степени.

ub-big1

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Uncategorized

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.