Поврзи се со нас

Популарно.мк

Напуштени места, кои некогаш биле центри на животот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Занимливости

Напуштени места, кои некогаш биле центри на животот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во нив некогаш се живеело и работело со полна пареа, а денес помалку или повеќе се препуштени на природата.

Следуваат пет напуштени објекти, кои останале само спомен на некое друго време:

Централната станица Мичиген

Главна станица во американскиот град Детроид, во државата Мичиген, од која последните неколку години жителите бегаат. Оваа убава зграда беше најголема и највисока градба од таков вид, кога во 1912 година беше изградена. За нејзината изградба се заслужни Ворен, Ветмор и Рид и Стерн. За жал зградата не е во функција од 1988 година.

_81223628_getty-1842204941

Гункањима

Повеќе од десет ијлади луѓе живееле на овој јапонски остров се до 70-тите години од минатиот век. Некогаш таму имало рудник за јаглен во сопственост на технолошкиот гигант Мицубиши, но откако рудникот е напуштен, истата судбина го зафати и островот.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Нара Дримленд

Изгледа дека Јапонците имаат навика нешто да изградат, да искористат и да напуштат. Тоа му се случило и на Дримленд во Нара, јапонска верзија на Дизниленд. Тој се затвори пред девет години, но сите рингишпили, игри и продавници за сувенири се уште постојат на тоа место.

japan-2013-1490_web-lrg1

Колманскоп

Колмансок некогаш беше напреден град, место за барање дијаманти. Прв доби трамвај во Африка, но неговото пропаѓање почна во 1950 година, кога сите дијаманти во него биле ископани. Денес песокот на пустината Намиб загосподари со градот.

kolmanskop-namibia-ghost-town-woe11

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.