//
Следи нѐ
To Top

Напуштени места, кои некогаш биле центри на животот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во нив некогаш се живеело и работело со полна пареа, а денес помалку или повеќе се препуштени на природата.

Следуваат пет напуштени објекти, кои останале само спомен на некое друго време:

реклама

Централната станица Мичиген

Главна станица во американскиот град Детроид, во државата Мичиген, од која последните неколку години жителите бегаат. Оваа убава зграда беше најголема и највисока градба од таков вид, кога во 1912 година беше изградена. За нејзината изградба се заслужни Ворен, Ветмор и Рид и Стерн. За жал зградата не е во функција од 1988 година.

_81223628_getty-1842204941

Гункањима

Повеќе од десет ијлади луѓе живееле на овој јапонски остров се до 70-тите години од минатиот век. Некогаш таму имало рудник за јаглен во сопственост на технолошкиот гигант Мицубиши, но откако рудникот е напуштен, истата судбина го зафати и островот.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Нара Дримленд

Изгледа дека Јапонците имаат навика нешто да изградат, да искористат и да напуштат. Тоа му се случило и на Дримленд во Нара, јапонска верзија на Дизниленд. Тој се затвори пред девет години, но сите рингишпили, игри и продавници за сувенири се уште постојат на тоа место.

japan-2013-1490_web-lrg1

Колманскоп

Колмансок некогаш беше напреден град, место за барање дијаманти. Прв доби трамвај во Африка, но неговото пропаѓање почна во 1950 година, кога сите дијаманти во него биле ископани. Денес песокот на пустината Намиб загосподари со градот.

kolmanskop-namibia-ghost-town-woe11

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: