Следи нѐ
To Top

СТУД ВО МАКЕДОНИЈА: Маврово најстудено и со најмногу снег

Снежна покривка од 10 сантиметри е формирана на Маврово, Крушево и Берово 4, Пожаране 3, Претор, Лазарополе и Крива Паланка 2 и еден сантиметар снежна покривка формирана е во Демир Капија, Штип, Виница, Тополчани и Ѓуриште.

Најниска температура утрово е измерена во Маврово -10 степени, -7 во Крушево, -6 во Лазарополе, -5 во Пожаране и Ѓуриште, -4 воТополчани и Берово, -2 во Крива Паланка, Прилеп, Виница, Охрид и Дебар, -1 во Тетово, Битола и Претор, 0 во Штип и Скопје, 1 во Струмица, Демир Капија, Скопје Петровец, 2 во Дојран и 3 во Гевгелија.

реклама

Утрово времето е облачно и студено речиси насекаде со  врнежи од снег со слаб до умерен интензитет. Во текот на ноќта врнежите од дожд поминаа во снег и на пониските места. На повисоките места и планините во западните делови,  врнежите се со умерен интензитет и се формира снежна покривка. Дува умерен ветер од северен правец, особено во Штипскиот регион и северниот дел на Повардарието, и на моменти достигнува брзина од околу 40 км/час.

Времето во текот на денот ќе биде претежно облачно и студено со засилен северен ветер и со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, особено во источните делови. Помала снежна покривка ќе се формира и на пониските места, а на планините ќе се зголеми. Дневната највисока температура на воздухот ќе биде во интервалот од  -2 до 4 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од  снег со слаб интензитет. Ќе дува умерен до  засилен северен ветер. Дневната температура ќе достигне до  2 степена.

Во наредните денови ќе следува стабилно време со постепен пораст на дневната температурата, но во среда и четврток утрата ќе биде многу студено со температури од -10 до -4 степени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Во Скопје викендов 33 сообраќајки, повредени 12 лица

  Петнаесет лица биле полесно повредени во 12 од вкупно 33 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите четири дена на подрачјето на...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2016
 • Најстудено во Берово и во Скопје

  Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2016
 • Најмногу снег во Лазарополе и Маврово

  Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.