//
Следи нѐ
To Top

Почина творецот на сендвичот „биг мек“

Творецот на познатиот сендвич „биг мек“ Џим Делигати, почина денеска во 98. година од животот, јавија американските медиуми.

Популарниот сендвич првпат се појави на менито на синџирот ресторани во Питсбург, со кој раководел Делигати.

реклама

Откако постигна успех на локално ниво, директорите на мекдоналдс ја презедоа идејата и го претставија „биг мек“ на целата територија на САД во 1968 година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: